Santose noortetöö juht Siim Säesk Hispaania koolitusreisi kohta: „Saime nii teoreetilisi teadmisi kui ka häid praktilisi kogemusi.“

Santose treenerid osalesid eelmise aasta oktoobrikuus koolitusreisil Hispaanias. Santose noortetöö juht Siim Säesk selgitas, et nii heade võimalustega koolitusreise ei saa just igapäevaselt korraldada, aga kuna antud õpirände projekt sai toetust Euroopa Liidu hariduse, koolituse, noorte ja spordi toetamiseks mõeldud Erasmus+ programmist, oli seekord võimalik Hispaanias ette võtta mahukamate tegevustega õpireis. Koostöös meie treenereid vastu võtnud organisatsiooni ja partneri Ekkono Soccer Services Barcelonaga pandi kokku põhjalik programm, kus erinevate päevade jooksul koguti väga mitmekülgset ja kasulikku informatsiooni.

Tänu Eramus+ programmi toetusele said punavalgete treenerid külastada Hispaanias Girona FC, Marceti, La Masia, Can Vidaleti ja Cornella akadeemiaid ja noortetreeninguid. „Väga põnev oli näha akadeemiate siseelu, tutvuda nende metoodika, filosoofia ja treeningutega. Ka teooriaosa oli hariv,“ muljetas koolitusreisist meie treener Marie Saar.

Samuti Hispaaniat külastanud treener Martin Murumaa lisas: „Saime näha, kuidas tehakse seda kõike suures jalgpalliriigis. Selle nägemine andis täiesti uue pildi ette endalegi. Sain nendelt mõtteid, mida kindlasti kasutada ka nüüd meie trennides.“

Santose noortetöö juht Siim Säesk rääkis, et akadeemiate väisamine oli väga mitmekülgne ja seetõttu ka väga meeldejääv. „Saime külastada erinevatel tasemetel akadeemiaid ehk noorte absoluutset tipptaset, jalgpallipüramiidi keskmike hulka kuuluvat akadeemiat ja ka kohalikku kogukonnaklubi. Igalt poolt oli nii mõndagi kaasa võtta,“ selgitas Säesk.

„Girona FC juures saime osaleda nende noorte metoodikajuhi Abel Triase poolt läbi viidud töötoas, kus esitleti kogu nende noortesüsteemi põhimõtteid ja toimimise loogikaid. Läbi arutelude saime vahetada mõtteid jalgpalli ja mängijate arendamise osas. Kuigi sealne tase on meie keskkonnast mitmeid samme eespool, siis kindlasti metoodika poolelt on mõningaid põhimõtteid, mida sooviksime ja saaksime ka enda keskkonnas kasutusele võtta. Õpireisi juures oli suureks plussiks ka see, et pääsesime treeningute vaatlusel võistkondadele väga lähedale ja meie treeneritel oli pidevalt võimalus küsimusi esitada ja uurida meid saatnud akadeemia treeneritelt jooksvalt õppeprotsessi kohta. Samuti saime kohtuda akadeemia direktoritega ja metoodika osakonnas töötavate inimestega, kes olid väga avatud ja tutvustasid meile oma struktuuri ja metoodikamaterjale,“ lisas Säesk.

Ühe koolitusreisi osana osalesid meie treenerid ka Ekkono koolitusel, mille kohta jagus rohkelt kiidusõnu. „Meeldis see, kuidas arutasime erinevaid harjutusi läbi ja seda, kuidas neid harjutusi veel paremaks lihvida. Rõhutati, kuidas igal harjutusel peab juures olema decision making ehk otsuse langetamise faktor,“ rääkis Murumaa.

„Professionaalne koolitaja, elulised näited, detailideni mõtestatud info – tänu sellele saime uusi vaatenurki ja teadmisi, mida praktikas kasutada,“ lisas Ekkono koolituse kohta Saar. „Me ei saa täna veel paljusid nähtud ja kuuldud asju siin Eesti kontekstis rakendada, kuid mõtteainet saime siiski. Näiteks Hispaania treenerite juhendamisstiil ja kuidas noored mängijad seda peegeldasid. Lisaks kinnitas Ekkono meetod taaskord, et igasse treeningu osasse on võimalik lisada otsuste vastuvõtmist ning läbi selle arendada mängijate oskusi. Oleme sellega oma klubis õigel teel,“ sõnas Saar.

Koolitusreisil osalenud Eric Pärn lisas omalt poolt: „Mulle väga meeldis noorte trennide ülesehitus ja treenerite lähenemine treeningul. Väga positiivse mulje jätsid akadeemiate metoodikad ja see, kuidas sealne süsteem oli üles ehitatud. Suures pildis oli kogu reis väga mõtlemapanev ja silmaringi laiendav.“

Treener Murumaa võttis omalt poolt reisi suurima õppetunni kokku nii: „Nägin, kuidas hästi palju pannakse rõhku mängijate mõtlemapanemisele ehk tuleb trennides küsida lastelt küsimusi ja lasta neil vastuseid leida. Kindlasti tuleb väga palju trennides ka julgustada ja nõuda lastelt; näiteks Hispaania treenerid häälekalt nõudsid kõrvalt üha rohkem ja rohkem pingutamist. Samuti tuleb õpetada mängijaid juba varakult koguma väljakul infot ja jälgima, mis ümberringi toimub ehk kus on sõbrad, kus on vastased ja kus on vaba ruum, mida kasutada.“

Santose noortetöö juht Siim Säesk sõnas kokkuvõtlikult, et õpireisi suurimaks plussiks oli mitmekesisus. „Saime nii teoreetilisi teadmisi kui klubide külastamisel ka praktiliselt tutvuda kõigega alates treeningprotsessist kuni kogukonnategevusteni. Sellised koolitusreisid kindlasti motiveerivad meie treenereid ja soodustavad analüütilist mõtlemist. Samuti aitavad need treeneritel teha karjääris järgmisi samme,“ rääkis Säesk.